Általános tudnivalók:
Ez a Dél-Amerikából származó rágcsáló igen hosszú ideig él, megfelelő tartás esetén akár 6-8 évig is kedvencünk lehet, kopasz társai azonban ritkán élnek 3-4 évnél tovább. Testtömege 900 és 1200 gramm között változik. Számos szín- és szőrváltozatban létezik és sok fajtába sorolható a szőr hossza, minősége és a rozetták (szőrforgók) száma és elhelyezkedése alapján.
Etetés:
A tengerimalac etetésénél figyelembe kell venni, hogy nem magevő. A természetben leginkább fűfélékkel és más zöld növényekkel táplálkozik, ezért adjunk neki elsősorban szénát, zöldféléket, nyáron füvet és a többi rágcsáló számára megfelelő magkeverék helyett kifejezetten tengerimalacoknak készült magas C-vitamin tartalmú tápot. Az új táplálékot mindig fokozatosan, kis adagokban vezessük be az étrendjébe, hiszen az állat bélflórája nagyon érzékeny minden változásra.
Érdekes, hogy a tengerimalac tejfogai már az anya méhében töltött idő alatt felszívódnak és az állatka maradó fogakkal születik. Ezeknek a fogaknak nincs gyökerük és mivel egész élete során folyamatosan nőnek, állandó koptatást igényelnek, Éppen ezért széna mindig legyen az állatok előtt, hiszen ez koptatja a fogakat és elengedhetetlen a megfelelő emésztés, illetve bélműködés fenntartásához. Ne vegyünk megbarnult, nedves, poros vagy penészes szénát. A jó széna kellemes illata a csomagoláson keresztül is érezhető. Száraz kenyeret ne adjunk az állatnak, mert nem tesz jót az emésztésének, fogkoptatás céljára pedig ott van a széna.
Tavasszal és nyáron friss füvet is szedhetünk az állatnak. Olyan területet válasszunk, ami nem forgalmas út közelében fekszik, nem szennyezett kutyaürülékkel, illetve vegyszerrel. Ha első alkalommal vagy a téli kihagyás után először adunk füvet, csak kis adagokban, fokozatosan szoktassuk hozzá az állatot. Ha a fű nedves, etetés előtt kicsit fonnyasszuk meg.
A zöldségek közül adhatunk céklát, petrezselyemzöldet, spenótot kis mennyiségben, paradicsomot, paprikát (ha nem műtrágyázottak), zsenge kukoricabajuszt, a kukoricacső zsenge héját, búzacsírát és számos gyümölcsöt, almát, körtét, a magas gyümölcstartalmúakból (sütőtök, görögdinnye) azonban csak keveset adjunk. Burgonyát a magas keményítőtartalma miatt ne adjunk. Könnyen megjegyezhető, hogy a "k" betűvel kezdődő zöldségek (karalábé, karfiol, káposzta) sem adhatók a tengerimalacnak, mivel felfúvódást okozhatnak. Salátát egyáltalán ne adjunk az állatnak, mivel a műtrágyákból, vegyszerekből, amikkel kezelik, jelentős mennyiségű káros anyagot tud felhalmozni a szöveteiben és ez a tengerimalacra nézve életveszélyt jelent. Minden zöldséget alaposan mossunk meg etetés előtt.
Az a nézet, miszerint a rágcsálóknak a zöldségek mellett nincs szükségük külön vízre, téves. Víz mindig legyen az állatok előtt! Az itatótálkát rendszerint hamar kiborítják, bepiszkítják, ezért jobb golyós önitatót használni. A tengerimalacok általában könnyen megtanulják a használatát, csak folyamatosan hagyjuk bent a ketrecben, akkor is, ha az első napokban – hetekben nem mutat érdeklődést iránta.
Tartási körülmények, szaporítás:
A tengerimalac tartására egyaránt megfelel a ketrec és a terrárium is, 16-20 ˚C, szobahőmérséklet a megfelelő számukra, de fontos, hogy hirtelen hőingadozás ne érje őket. A nagy meleget nehezebben viselik, mivel nincsenek a hőleadást segítő verejtékmirigyeik és lihegni sem tudnak. A kopasz malacoknál mindig terráriumot használjunk és ennek tetejét is félig takarjuk le egy üveglappal (azért levegő jusson be!) és a szoba melegebb sarkában helyezzük el, mert ők - mivel nincs a hőt megtartó szőrtakarójuk – magasabb hőmérsékletet igényelnek.
A tengerimalacot sose tartsuk együtt más fajú állattal (pl. törpenyúllal), mert nagyban eltérnek az igényeik!
Ha szabadon engedjük az állatot a lakásban, vigyázzunk rá, hogy ne jusson dísznövények közelébe, hiszen ezek mérgezőek lehetnek a számára. Óvjuk a szabadon lévő elektromos vezetékeket, telefonkábeleket is.
A tengerimalac a természetben 5-10 egyedből álló csoportokban él, ezért sokkal jobban érzi magát, ha lehet egy társa. Két nőstény – főleg ha fiatal koruktól összeszoktak – gond nélkül tarthatók együtt. Felnőtt hímhez célszerű egy másik, még ivaréretlen kölyök hím állatot vásárolni, vagy az elején két hím kölyköt beszerezni, így elkerülhetőek a rangsorért folytatott harcok. Több ivarérett hím közé, illetve velük egy légtérbe azonban soha ne tegyünk nőstényt, mivel annak szagát megérezve állandóak lesznek a verekedések. Ha nőstényt és hímet szeretnénk együtt tartani, arra fel kell készülnünk, hogy minden bizonnyal néhány hónapon belül már többen lesznek. A kutyáktól eltérően a nőstény tengerimalac egész évben 16-18 naponta ivarzik, de ekkor sem mutat jellemző tüneteket, és mivel a párzás másodpercek alatt lezajlik, esélyünk sincs közbeavatkozni. Tehát csak akkor válasszuk ezt a tartási módot, ha megfelelő új gazdikat tudunk találni a kicsiknek. Fontos figyelembe venni, hogy a tengerimalac (hím és nőstény egyaránt) már 1-2 hónapos korában elérheti az ivarérettséget, de ez a korai vemhesség nagyon veszélyes lehet az anyára nézve. A vemhesség átlagosan 68-71 napig tart és a legtöbbször 1-4 kölyök születik, amelyek teljesen fejlettek, szőrösek, a szemük nyitva van és 1-2 napon belül az anyatej mellett már elkezdenek szilárd eleséget is rágcsálni. Ha kölyköket szeretnénk, az anyának 1 éves kora előtt egyszer ellenie kell, mert erre az életkorra a két medencecsont középen egy erős rostos-porcos szövettel egymáshoz rögzül, ezért a későbbi első elléseknél már sok esetben nem tud eléggé szétnyílni, így ellési nehézségekhez vezethet és ez az állat pusztulását is okozhatja. Azonban ha az állat 1 éves kora előtt ellik egyszer, ez az összenövés nem következik be és a további elléseknél sem lesz gond
Ha további kérdései lennének, illetve bármilyen rendelleneséget tapasztal tengerimalacával kapcsolatban,forduljon hozzánk bizalommal!
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
CÍMKÉK-TARTALOM
állatorvos tarján
(1)
ÁLLATORVOSOK
(1)
ALLERGIA
(2)
DEGUK TARTÁSA
(1)
EKG
(1)
Endoszkópos vizsgálatok
(1)
FOTÓGALÉRIA
(1)
GAZDIT KERESEK
(1)
IDŐSÖDŐ ÁLLATOK TARTÁSA
(1)
kisállatrendelő tarján
(1)
KISCICÁK
(1)
KISKUTYÁK
(1)
kutya oltás
(2)
macska leukaemia vírus
(1)
macska oltás
(2)
MIKROCHIP
(1)
MŰSZEREK
(1)
nyúl fogászati ellátás
(1)
NYÚL TARTÁS
(1)
oltás tarján
(1)
oltási akció
(1)
OLTÁSOK
(1)
oltások tarján
(1)
rágcsáló fogászati ellátás
(1)
szárliget oltás
(1)
SZOLGÁLTATÁSOK
(1)
TENGERI MALACOK TARTÁSA
(1)
túlérzékenység
(1)
ULTRAHANG
(1)
VADÁSZGÖRÉNY TARTÁS
(1)
vernyomasmeres
(1)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése