Mi a FIV? Feline Immundefficiens Virus, azaz macska immunhiányos vírus. A vírus az emberi HIV-vel egy víruscsoportba tartozik, s ahhoz hasonlóan az immunrendszer sejtjeinek életfogytiglani fertőzését, gyengítését jelenti. Európában az állatok körülbelül 3-5%-a fertőzött.
A FIV a FeLV-hez hasonlóan leggyakrabban harapás és nemi aktus útján terjed, éppen ezért a legmagasabb fertőzési és így veszélyeztetettségi csoportba a nem ivartalanított kijáró kandúr macskák tartoznak. Az fertőződés az anyaállatról a kölykökre a méhen keresztül, de a tejen át is történhet.
A fertőződést követően általában hosszú időn át nem látunk jelentős klinikai tünetekben megnyilvánuló megbetegedést. A betegség kezdetben legfeljebb enyhe megfázásszerű lefolyást mutat (rövid ideig tartó láz, étvágytalanság, nyirokcsomók duzzanata). Ezt követő látszólagos gyógyulás után hónapokig, sőt évekig a macska tünetmentes. Vannak olyan fertőzött macskák, amik hosszú életet élnek meg és később sem mutatnak semmilyen klinikai tünetet. Az állatok többségében azonban időről időre a vírus aktivációjával, az immunrendszer kisebb-nagyobb fokú meggyengülésével a klinikai tünetek hullámszerűen jelentkeznek. Leggyakoribbak a szájüregi megbetegedések és tüdőgyulladások, de idővel a máj és a vese megbetegedése is egyre gyakoribb, súlyosabb fokú. A bőrsebek, sérülések, nyálkahártya-eróziók egyre nehezebben gyógyulnak az immunrendszer egyre elégtelenebb működésének köszönhetően. Gyakoriak a bakteriális fertőzések majd a betegség végfázisában az immunrendszer teljes összeomlása következik be, ami az állat elpusztulásával jár. Ezt az emberi AIDS-hez hasonlóan macska-AIDS-nek nevezi a szakirodalom.
Természetesen, mivel vírusos fertőzésről beszélünk, direkt terápiás gyógyszerrel nem rendelkezik sem az állat, sem emberorvosi tudomány. Az a cica, amelyik fertőződött, sajnos élete végéig fertőzött is marad. Antivirális terápiával próbálkozhatunk a vírust a fertőződést követő rövid időn belül eliminálni, bár a tudományos eredmények nem túl bíztatóak, ráadásul igen költséges gyógyszereket kell ilyenkor a bizonytalan eredmény érdekében használni. A kísérő bakteriális fertőzéseket antibiotikumokkal kezeljük, az immunrendszert az egyre szélesebb palettával bíró erősítő-roboráló szerek alkalmazásával támogatjuk, így előzhetjük meg a korai fatális összeomlást. Egy FIV pozitív cicát rendszeresen kell oltani, féreghajtani és lehetőleg ivartalanítani a legyengülések elkerülése és a társállatok fertőződésének megakadályozása, ill. veszélyének csökkentése érdekében. Mivel a fertőzés harapás útján terjed legkönnyebben, a vad, fertőzött állatokat többi cicától lehetőleg elkülönítve kell tartani. A betegség nyugalmi stádiumában leledző macskák nyála kevés víruspartikulát tartalmaz, élelmiszerre került nyállal, vagy közös itatón keresztüli fertőzés kizárható. A betegség fajspecifikus, sem kutyára, sem emberre a FIV nem jelent veszélyt.
A vírus ellen az USA-ban 2002 óta létezik oltóanyag, amellyel mintegy 82%-os védettséget lehetett elérni. Mivel az oltóanyag egy teljes gyengített kórokozót tartalmaz, az oltott és beteg állatok egymástól a gyorstesztekkel nem elkülöníthetőek. A teszttel az oltott egészséges állatok is pozitív eredményt mutatnak.
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
CÍMKÉK-TARTALOM
állatorvos tarján
(1)
ÁLLATORVOSOK
(1)
ALLERGIA
(2)
DEGUK TARTÁSA
(1)
EKG
(1)
Endoszkópos vizsgálatok
(1)
FOTÓGALÉRIA
(1)
GAZDIT KERESEK
(1)
IDŐSÖDŐ ÁLLATOK TARTÁSA
(1)
kisállatrendelő tarján
(1)
KISCICÁK
(1)
KISKUTYÁK
(1)
kutya oltás
(2)
macska leukaemia vírus
(1)
macska oltás
(2)
MIKROCHIP
(1)
MŰSZEREK
(1)
nyúl fogászati ellátás
(1)
NYÚL TARTÁS
(1)
oltás tarján
(1)
oltási akció
(1)
OLTÁSOK
(1)
oltások tarján
(1)
rágcsáló fogászati ellátás
(1)
szárliget oltás
(1)
SZOLGÁLTATÁSOK
(1)
TENGERI MALACOK TARTÁSA
(1)
túlérzékenység
(1)
ULTRAHANG
(1)
VADÁSZGÖRÉNY TARTÁS
(1)
vernyomasmeres
(1)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése